HomeInverter Schneider Altivar ATV61H075N4 1HP 3-phases 460V Inverter
Previous product
AUTONICS Sensor PR12-4AO
Back to products
Next product
Siemens MICROMASTER 420
schneider
Schneider Altivar ATV61H075N4 1HP 3-phases 460V Inverter
Speed Drive Inverter
Variable Speed Drive ATV61 for Pumping and Ventilation Machine
Compare
Category: Inverter
Description
Specification
  • Componen name : Alv 61
  • Motor power kW : 0.75 kW 3 phases at 380…480 V
  • Motor powe HP : 1 hp 3 phases at 380…480 V
  • Power Supply Voltage : 380…480 V (- 15 10 %)
  • Supply number of phases : 3-phases
  • Line Current :
    • 3.7 A for 380 V 3 phases 0.75 kW / 1 hp
    • 3 A for 480 V 3 phases 0.75 kW / 1 hp
  • EMC filter : Class C2 EMC filter integrated
  • Assembly style : With heat sink
  • Apparent power : 2.4 kVA for 380 V 3 phases 0.75 kW / 1 hp
  • Maximum Prospective line Isc : 5 kA 3 phases
  • Maximum transient Current : 2.7 A for 60 s 3 phases
  • Nominal Switching frequency : 12kHz
  • Switching frequency :
    • 12 – 16 kHz with derating factor
    • 1 – 16 kHz adjustable
  • Asynchronous motor control :
    • Voltage/frequency ratio, 2 points
    • Voltage/frequency ratio, 5 points
    • Flux vector control without sensor, standard
    • Voltage/frequency ratio – Energy Saving, quadratic U/f
  • Synchronous motor control profile : Vector control without sensor, standard
  • Communication port protocol :
    • CANopen
    • Modbus
  • Type of polarization : No impedance for Modbus
  • Option card :
    • Profibus DP V1 communication card
    • Profibus DP communication card
    • Multi-pump card
    • Modbus/Uni-Telway communication card
    • Modbus TCP communication card
    • Modbus Plus communication card
    • METASYS N2 communication card
    • LonWorks communication card
    • Interbus-S communication card
    • I/O extension card
    • Fipio communication card
    • Ethernet/IP communication card
    • DeviceNet communication card
    • Controller inside programmable card
    • CC-Link communication card
    • BACnet communication card
    • APOGEE FLN communication card
Additional information
Brand
Schneider
About brand
MORE PRODUCTS
300S+ – The High-Speed Control System
Add to Wishlist loading
Product added! Browse Wishlist
The product is already in the wishlist! Browse Wishlist
Quick View
Close
Allen Bradley 1489 Thermal-magnetic Circuit Breakers
Quick View
Close
Allen Bradley 1769 CompactLogix 5370 Controllers
Allen Bradley 1769 CompactLogix L3x Controllers
Allen Bradley CompactLogix 5380 Controllers
Allen Bradley CompactLogix 5480 Controllers
Order Information
SEND US AN EMAIL
CONTACT US
icons8-phone-64
Phone: +62-21 8080 8846
icons8-touchscreen-96
Mobile: +62-822 600 600 63
icons8-new-post-64
Email: iqbal@pinanggih.co.id,sales@pinanggih.co.id
icons8-office-phone-64
Fax: +62-21 8080 8847
icons8-map-marker-96
Do you have questions about how we can help your company?
Send us an email and we’ll get in touch shortly.
Related products
Fuji Electric Inverter Frenic Mini 0.1kW to 3.7kW 200V 3-phase
New Compact Inverter
  • High performance and multipurpose
  • Fully compatible with existing products
  • Easy operation and maintenance
  • Energy efficient
  • Network capabilities standard
  • Global compatibility
  Frenic-mini 0.1kW - 3.7kW 3-phase 200V Models