HomeCircuit BreakersMiniature Circuit Breaker Schneider EasyPact EZC – EZC250F3160
Previous product
Schneider EasyPact EZC - EZC250F3150
Back to products
Next product
Schneider EasyPact EZC - EZC250F3175
schneider
Schneider EasyPact EZC – EZC250F3160
circuit breaker Easypact EZC250F – TMD – 160 A – 3 poles 3d
device short name
Easypact EZC250F
circuit breaker name
Easypact EZC250F
[In] rated current
250 A ( 40 °C )
[Ui] rated insulation voltage
690 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
[Uimp] rated impulse withstand voltage
6 kV conforming to IEC 60947-2
[Ue] rated operational voltage
250 V DC conforming to IEC 60947-2
550 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
breaking capacity code
F
breaking capacity
10 kA Icu at 440 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
15 kA Icu at 400…415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
18 kA Icu at 380 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
25 kA Icu at 110…130 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
25 kA Icu at 220…240 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
5 kA Icu at 125 V DC 1P conforming to IEC 60947-2
5 kA Icu at 250 V DC 2P conforming to IEC 60947-2
5 kA Icu at 550 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
[Ics] rated service breaking capacity
Ics 9 kA 380 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
Ics 9 kA 400/415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
Ics 12.5 kA 110/130 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
Ics 12.5 kA 220/230/240 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
Ics 2.5 kA 125 V DC conforming to IEC 60947-2
Ics 2.5 kA 250 V DC conforming to IEC 60947-2
Ics 2.5 kA 550 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
Ics 7.5 kA 440 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
trip unit rating
160 A ( 50 °C )
electrical durability
Category A : 5000 cycles 415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
connection pitch
35 mm
height
165 mm
width
105 mm
depth
60 mm
ambient air temperature for operation
-25…70 °C
ambient air temperature for storage
-35…85 °C
Contractual warranty
Warranty period
18 months
Additional information
Brand
Schneider
About brand
MORE PRODUCTS
300S+ – The High-Speed Control System
Add to Wishlist loading
Product added! Browse Wishlist
The product is already in the wishlist! Browse Wishlist
Quick View
Close
Allen Bradley 1489 Thermal-magnetic Circuit Breakers
Quick View
Close
Allen Bradley 1769 CompactLogix 5370 Controllers
Allen Bradley 1769 CompactLogix L3x Controllers
Allen Bradley CompactLogix 5380 Controllers
Allen Bradley CompactLogix 5480 Controllers
Order Information
SEND US AN EMAIL
CONTACT US
icons8-phone-64
Phone: +62-21 8080 8846
icons8-touchscreen-96
Mobile: +62-822 600 600 63
icons8-new-post-64
Email: iqbal@pinanggih.co.id,sales@pinanggih.co.id
icons8-office-phone-64
Fax: +62-21 8080 8847
icons8-map-marker-96
Do you have questions about how we can help your company?
Send us an email and we’ll get in touch shortly.
Related products
Schneider EasyPact EZC – EZC100B3030
circuit breaker Easypact EZC100B - TMD - 30 A - 3 poles 3d
Schneider Acti 9 iC60 L-MA
Features
  • Nominal current: 1.6 to 40 A
  • Large choice of breaking capacities up to 100 kA
  • MA tripping curve for short-circuit protection
  • IEC/EN 60947-2 compliant
  • Suitable for isolation in accordance with indstrial standard IEC 60947
  • Operating voltage: up to 440 V (AC)
  • Insulation voltage: 500 V