HomeAC Panel Apiste Non Flon Gas & SUS ENC-GR2500L SUS
Previous product
Apiste Non Flon & Maintenance free ENC-GR1500L
Back to products
Next product
Apiste Non Flon Gas & SUS ENC-GR500LE
apiste
Apiste Non Flon Gas & SUS ENC-GR2500L SUS
* Cooling Capacity : Rated capacity value when ambient temperature is 35°C and ambient humidity is 40%RH , power source & voltage : 200V. (Measuring specifcation :JIS B 8615-1 the inside of a air enthalpy test method)
* Rating Value : 35°C ambient temperature, ambient humidity RH 40%, power source & voltage : 200V.
* Maximum Value : The ambient temperature at MAX value has specifcation separately.
* Consumption current and wattage are values during cooling operation.
* Dust prevention / dust proof protection class : Excluding drain pipe section
* Reading an instruction manual well certainly before use and please use it right.
Compare
Category: AC Panel
Description
Specifications
Mount Type Side-mount
Cooling Capacity (W) 2480/2480
Setting Temperature Range (°C) 25 to 45
Use Area Temperature (°C) -5 to 55
Use Area Humidity (%RH) 10-85 (No condensation)
External Dimensions (mm) H1450×W450×D150
Volume (kg) 42
Surface Finish SUS-HL Finish
Voltage Rating (V) Single-phase AC200 to 240
Consumption Current/Rating (A) 6.1 / 5.9
Consumption Current/MAX (A) 6.8 / 6.6
Consumption Voltage/Rating (W) 1000
Consumption Voltage/MAX (W) 1100
Vibration Resistance Equivalent to JIS Z 0200 Level1
Coolant / Filling (g) HFO-1234yf 800g
Noise (dB) 80
External Output Alarm output (No-voltage/normal open: resistive load 250V 2A) Can be switched to no-voltage/normal close by setting