HomeCircuit BreakersMiniature Circuit Breaker Schneider EasyPact EZC – EZC250F3100
Next product
Schneider EasyPact EZC - EZC250F3125
schneider
Schneider EasyPact EZC – EZC250F3100
circuit breaker Easypact EZC250F – TMD – 100 A – 3 poles 3d
device short name
Easypact EZC250F
circuit breaker name
Easypact EZC250F
[In] rated current
250 A ( 40 °C )
[Ui] rated insulation voltage
690 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
[Uimp] rated impulse withstand voltage
6 kV conforming to IEC 60947-2
[Ue] rated operational voltage
250 V DC conforming to IEC 60947-2
550 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
breaking capacity code
F
breaking capacity
10 kA Icu at 440 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
15 kA Icu at 400…415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
18 kA Icu at 380 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
25 kA Icu at 110…130 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
25 kA Icu at 220…240 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
5 kA Icu at 125 V DC 1P conforming to IEC 60947-2
5 kA Icu at 250 V DC 2P conforming to IEC 60947-2
5 kA Icu at 550 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
[Ics] rated service breaking capacity
Ics 9 kA 380 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
Ics 9 kA 400/415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
Ics 12.5 kA 110/130 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
Ics 12.5 kA 220/230/240 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
Ics 2.5 kA 125 V DC conforming to IEC 60947-2
Ics 2.5 kA 250 V DC conforming to IEC 60947-2
Ics 2.5 kA 550 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
Ics 7.5 kA 440 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
trip unit rating
100 A ( 50 °C )
electrical durability
Category A : 5000 cycles 415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
connection pitch
35 mm
height
165 mm
width
105 mm
depth
60 mm
ambient air temperature for operation
-25…70 °C
ambient air temperature for storage
-35…85 °C