HomeCircuit BreakersMiniature Circuit Breaker Schneider EasyPact EZC – EZC100B3025
schneider
Schneider EasyPact EZC – EZC100B3025
circuit breaker Easypact EZC100B – TMD – 25 A – 3 poles 3d
device short name
Easypact EZC100B
circuit breaker name
Easypact EZC100B
[In] rated current
100 A ( 40 °C )
[Ui] rated insulation voltage
690 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
[Uimp] rated impulse withstand voltage
6 kV conforming to IEC 60947-2
[Ue] rated operational voltage
550 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
breaking capacity code
B
breaking capacity
10 kA Icu at 110…130 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
10 kA Icu at 220…240 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
5 kA Icu at 440 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
2.5 kA Icu at 550 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
7.5 kA Icu at 380 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
7.5 kA Icu at 400…415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
[Ics] rated service breaking capacity
Ics 0.625 kA 550 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
Ics 1.25 kA 440 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
Ics 1.875 kA 380 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
Ics 1.875 kA 400/415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
Ics 2.5 kA 110/130 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
Ics 2.5 kA 220/230/240 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
trip unit rating
25 A ( 50 °C )
electrical durability
Category A : 1500 cycles 415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2
connection pitch
25 mm
height
130 mm
width
75 mm
depth
60 mm
EN/IEC 60947-2
JIS C8201-2-2
ambient air temperature for operation
-25…70 °C
ambient air temperature for storage
-35…85 °C
Contractual warranty
Warranty period
18 months
Additional information
Brand
Schneider
About brand
MORE PRODUCTS
300S+ – The High-Speed Control System
Add to Wishlist loading
Product added! Browse Wishlist
The product is already in the wishlist! Browse Wishlist
Quick View
Close
Allen Bradley 1489 Thermal-magnetic Circuit Breakers
Quick View
Close
Allen Bradley 1769 CompactLogix 5370 Controllers
Allen Bradley 1769 CompactLogix L3x Controllers
Allen Bradley CompactLogix 5380 Controllers
Allen Bradley CompactLogix 5480 Controllers
Order Information
SEND US AN EMAIL
CONTACT US
icons8-phone-64
Phone: +62-21 8080 8846
icons8-touchscreen-96
Mobile: +62-822 600 600 63
icons8-new-post-64
Email: iqbal@pinanggih.co.id,sales@pinanggih.co.id
icons8-office-phone-64
Fax: +62-21 8080 8847
icons8-map-marker-96
Do you have questions about how we can help your company?
Send us an email and we’ll get in touch shortly.
Related products
Schneider Contactor MCB tipe Vigi iC60
Applications Protection in all industrial and commercial buildings against :
  • Electrocution in accordance with installation standard IEC 60364 and national standards
  • The risk of fire due to current leakage into building materials
circuit breaker Easypact EZC100B - TMD - 50 A - 3 poles 3d
circuit breaker Easypact EZC100B - TMD - 30 A - 3 poles 3d