HomeHMI and Monitoring Pro Face GP-4501T Model PFXGP4501TAA HMI Touchscreen 10.4″ AC
Previous product
Pro Face GP-4601T Model PFXGP4601TMD HMI Touchscreen 12.1" DC
Back to products
Next product
Pro Face GP-4501T Model PFXGP4501TMD HMI Touchscreen 10.4" DC
pro-face
Pro Face GP-4501T Model PFXGP4501TAA HMI Touchscreen 10.4″ AC
Feature
  • High Definition LCD
  • USB Type A/mini B
  • Matrix Touch Panel
  • SC Card
  • Serialx2
  • Alarm Analysis Function
  • Ethernet
  • Coated Models
  • TFT Color LCD (65.536 colors)
  • Display Resolution VGA
Compare
Category: HMI and Monitoring
Description
Feature
  • High Definition LCD
  • USB Type A/mini B
  • Matrix Touch Panel
  • SC Card
  • Serialx2
  • Alarm Analysis Function
  • Ethernet
  • Coated Models
  • Display Resolution VGA
Functional Specifications
Display Type TFT Color LCD
Display Size 10.4″
Resolution 640 x 480 pixels (VGA)
Effective Display Area W211.2 x H158.4 mm [W8.31 x H6.24 in.]
Display Colors 65,536 Colors (No blink)/16,384 Colors (Blink)
Brightness Control 16 Levels (Adjusted with the touch panel or the software)
Font Sizes Standard font: Width can be expanded up to 8 times. Height can be expanded up to 8 times.
Text 8 x 8 dots 80 char. x 60 rows
8 x 16 dots 80 char. x 30 rows
16 x 16 dots 40 char. x 30 rows
32 x 32 dots 20 char. x 15 rows
Control Memory Variable Area SRAM 64 KB (Replaceable Lithium battery for backup memory)
Logic Program Area FLASH EPROM 132 KB (Equivalent to 15,000 steps)
Application Memory FLASH EPROM 32 MB (including a logic program area)
Data Backup SRAM 320 KB (Replaceable Lithium battery for backup memory)
Clock Accuracy ±65 sec/month (deviation at room temperature and power is OFF)
Touch Panel Type Resistive Film (analog)
Touch Panel Resolution 1,024 x 1,024
Touch Panel Service Life 1,000,000 times or more
Ethernet (LAN) IEEE802.3i/IEEE802.3u, 10BASE-T/100BASE-TX Connector: Modular jack (RJ-45) x 1
USB (TYPE-A) Conforms to USB2.0 (TYPE-A) x 1, Power Supply Voltage: DC 5 V ±5 %, Output Current: 500 mA or less, Communication Distance: 5 m [16.4ft.] or less
USB (mini-B) Conforms to USB2.0 (mini-B) x 1, Communication Distance: 5 m [16.4ft.] or less
SD Card SD Card Slot x 1
General Specifications
Rated Input Voltage AC 100 to 240 V
Input Voltage Limits AC 85 to 264 V
Rated frequency 50/60 Hz
Rated frequency range 47 to 63 Hz
Allowable Voltage Drop 1 cycle or less (Voltage drop interval must be 1 second or more.)
Power Consumption 100 Vac: 44 VA or less, 240 Vac: 58 VA or less
In-Rush Current 30 A or less
Voltage Endurance AC 1,500 V, 20 mA for 1 min (between charging and FG terminals)
Insulation Resistance DC 500 V, 10 MΩ or more (between charging and FG terminals)
Surrounding Air Temperature 0 to 55 °C [32 to 131 °F]
Storage Temperature -20 to 60 °C [-4 to 140 °F]
Ambient Humidity 10 to 90 % RH (Wet bulb temperature: 39 °C [102.2 °F] or less – no condensation.)
Storage Humidity 10 to 90 % RH (Wet bulb temperature: 39 °C [102.2 °F] or less – no condensation.)